Japońskie sztuki walki: od wojny do sportu

W dzisiejszych czasach wiele osób wybiera różne sporty walki jako formę aktywności fizycznej. Trenujący dzisiaj są w dobrej sytuacji, gdyż współcześnie do wyboru mają szeroki wachlarz możliwości od styli typowo bojowych, stosowanych w samoobronie po sportowe, z jasno określonymi regułami i punktacją.

Największą różnorodność możemy znaleźć pośród styli wywodzących się z Japonii. Jak się rozwinęły? Czym się różnią i jakie są rodzaje japońskich sztuk walki?

Od wojny do sportu

Od najdawniejszych czasów wojownicy (nie tylko w Japonii) musieli znać najróżniejsze techniki walki. Była to zarówno walka wręcz jak i rozmaitymi rodzajami broni. Techniki te są zazwyczaj proste i mało ozdobne. Po zjednoczeniu Japonii przez Tokugawę skończył się okres wojen domowych.

Prawdziwa wojna została zastąpiona przez pokazy i pojedynki. Nierzadko posiadanie broni było zabronione, toteż uczono się walczyć bez niej. Często typową broń zastępowano kijem lub laską. We współczesnych czasach wiele z dawnych sztuk walki ewoluowało w sport i są popularną formą dbania o swoją sprawność fizyczną.

Japońskie sztuki walki

Różnice między stylami

Łatwo można już na pierwszy rzut oka dostrzec, że większość nazw japońskich sztuk walki jest zakończona na -jitsu (lub -jutsu), jak kenjitsu, jujitsu, lub -do, jak w przypadku kendo, judo itd. Z czego wynika ta różnica? Jutsu oznacza techniki bojowe, wywodzące się ze starych styli walki.

W tym rodzaju styli znajdziemy prawdziwe techniki wojenne jak i pokazowe. Z kolei do to po japońsku droga. Oznacza to, że w sztukach, których nazwy są zakończone na -do duży nacisk jest kładziony na filozofię. Zabójcze techniki zostały zastąpione mniej niebezpiecznymi elementami.

Na przykład, w judo dźwignie zamieniono na zapasy, zaś w kendo cięcia i pchnięcia mieczem stały się punktowaniem określonych stref. Zatem jeżeli chcemy poprawić ogólną sprawność powinniśmy wybierać sztuki z rodzaju do, które są bezpieczniejsze. Techniki jutsu doskonale sprawdzą się, jeżeli chcemy nauczyć się samoobrony lub orientalnej szermierki.

Japońskie sporty walki to idealny sposób na poprawienie swojej sprawności fizycznej, a dzięki ich dużej różnorodności każdy znajdzie odpowiednią dyscyplinę dla siebie.